E-Daily

Προκρίθηκε η Ουρουγουάη, 1‑0 την Σαουδική Αραβία

Το γκολ ο Λουίς Σουάρεζ

Δημοσίευση 20/6/2018 | 19:59

Κλείδωσε την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ της Ρωσίας η Ουρουγουάη, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Σαουδικής Αραβίας.

Σε ένα 45λεπτο - κακοποίηση του αθλήματος, η Celeste του Όσκαρ Ταμπάρες κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα «κρύο» τέρμα του Λουίς Σουάρες στο 23ο λεπτό, μια εκτέλεση από κοντά έπειτα από κόρνερ του πολύπειρου Κάρλος Σάντσες και κάκιστη εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα των Ασιατών, οι οποίοι είχαν σταθεί αρκετά καλά μέχρι εκείνο το σημείο, Μοχάμεντ Αλοβάις.

Ιστορικό σε κάθε περίπτωση γκολ από τον 31χρονο διεθνή επιθετικό της Ουρουγουάης (το 52ο στην 100η του εμφάνιση με το εθνόσημο - πρώτος ποδοσφαιριστής από την εν λόγω χώρα που σκοράρει σε τρία Παγκόσμια Κύπελλα - «έπιασε» στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας τον σπουδαίο Ντιέγο Φορλάν), αλλά πέραν τούτου τίποτα αξιοσημείωτο σε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορα ακόμα και από τους περίπου 45.000 φιλάθλους που το παρακολούθησαν από κοντά.